Pregled 6. dana: Poznati finalisti u skifu, dubl skulu i osmercu

Srpski veslači nisu uspeli da se plasiraju u finale. U dubl skulu najbrži veslači Holandije i veslačice Sjedinjenih Američkih Država. Sofija Kocanović peta u C finalu lakog skifa

Srpski takmičari Nikolaj Pimenov i Jovana Arsic (skif), jedini koji su se plasirali u polufinale, nisu uspeli da se plasiraju u finale Svetskog prvenstva. Oboje će se u nedelju boriti u B finalu u kojem će pokušati da se izbore za odlazak na Olimpijske igre koje se sledeće godine održavaju u Parizu.

Pimenov je u drugoj polufinalnoj grupi sa vremenom 07:03.52 zauzeo četvrtu poziciju.

Jovana Arsić veslala je danas u prvoj polufinalnoj grupi, sa rivalkama iz Holandije, Novog Zelanda, Bugarske, Nemačke i Španije. Zauzela je petu poziciju s vremenom 08:07.33. Kao i Pimenov i ona će se takmičiti u B finalu.

U repesažu najpopularnije veslačke discipline - osmerac u ženskoj konkurenciji borile su se posade Australije, Velike Britanije, Kanade, Kine, Italije i Nemačke. Prvo mesto zauzela je posada Australije (06:19.66) ispred Britanki koje su ostvarile rezultat lošiji za svega pet stotinki (06:19.71), dok je treća bila Kanada. Četvrta je na cilj stigla posada Italije (06:29.37), dok su pete bile Nemice. Poslednje, šesto mesto zauzela je posada Kine. U finale su se plasirale posade Australije, Britanije, Kanade i Italije.

U repesažu muškoj konkurenciji u disciplini osmarac najbolji rezultat ostavrila je posada Rumunije (5:40.36), dok su drugi bili Nemaci (5:40.96),a Kanađani treći (5:42.28). Italija je bila četvrta, Austrija peta i Kina šesta. U finale su se plasirali takmičari iz Rumunije i Nemačke.

Izuzetno dinamično bilo je u dve polufinalne trke u disciplini dubl skul. U prvoj grupi muškog dubl skula, najbolji rezultat postigla je posada Holandije (06:19.31), dok su iza nje bili Italijani (06:23.94) i Kinezi (06:27.42). Četvrtu, petu i šestu poziciju zauzele su posade Rumunije, Francuske i Moldavije. U drugoj polufinalnoj grupi prve tri pozicije zauzele su reprezentacije  Hrvatske (06:23.02), Irske (06:24.28) i Španije (06:26.53), dok su iza njih bili Novi Zeland, Nemačka i Norveška.

U dve polufinalne grupe u disciplini ženski dubl skul borilo se 12 posada. U finale Svetskog prvenstva iz prve grupe plasirale su se Amerikanke (07:01.76), Irkinje (07:02.22) i Francuskinje (07:06.03). Finalistkinje iz druge grupe su posade Rumunije (07:04.97), Litvanije (07:09.09) i Novog Zelanda (07:12.62).

Četvrtu, petu i šestu poziciju u prvoj grupi Kina, Australija i Južnoafrička Republika, dok je u drugoj grupi sledeći raspored: Holandija četvrta, Norveška peta i Italija.

I u muškoj i u ženskoj konkurenciji tri prvoplasirane posade plasirale su se u finale A.

****************************

Sofija Kocanović peta u C finalu

Naša predstavnica u lakom skifu, Sofija Kocanović, završila je danas takmičenje na Svetskom prvenstvu u Beogradu. Ona je veslala u C finalu, sa takmičarkama iz Španije, Hrvatske, El Salvadora i Novog Zelanda, a trku je završila na petoj poziciji (10:33.34). Pobednica ove trke bila je Tereza Diaz Moreno iz Španije (09:04.34).

Sofija Kocanović je u ukupnom plasmanu Svetskog prvenstva završila na 17. mestu discipline laki skif.