Page 58 - 2009

Basic HTML Version

Dva osma mesta za posade iz Srbije na Svetskom prvenstvu
za juniore u Račicama
U nedelju, poslednjeg takmičarskog dana Svetskog prvenstva za juniore u Račicama, kraj
Praga, naš četverac bez kormilara, kao i skifista Aleksandar Filipović zauzeli su druge pozicije u
B finalima, čime su osvojili osma mesta u generalnom plasmanu Svetskog prvenstva.
Dejan Jovičić, Luka Lekić, Aleksandar Marinkovski, Filip Lazić i kormilar Filip Lekić su izveslali
odličnu trku u B finalu četveraca sa kormilarom. Naša posada je nešto lošije startovala, bila
poslednje plasirana na prvih 500 metara, da bi postepeno smanjivala zaostatak za vodećim
posadama. Do polovine trke, prestignute su posade Južnoafričke Republike i Francuske, a u
poslednjih 500 metara naš četverac je ušao sa zaostatkom većim od 2 sekunde iza
trećeplasirane posade Češke. Međutim, u izvanrednom finišu, naša posada je uspela da
prestigne, ne samo posadu Češke, već i ekipu Hrvatske, čime je zauzela drugo mesto u B
finalu, iza posade Nemačke. Četverac bez kormilara je trku u B finalu izveslao u vremenu
6:35,05.
U B finalu skifova, vodila se prava borba između skifiste Portugala i našeg Aleksandra
Filipovića. Aleksandar je dobro startovao i držao konstantno drugo mesto, više od polovine trke.
Na 1200 metara, naš skifista je pojačao ritam i uspeo da pretekne vodećeg skifistu Portugala,
čime je preuzeo prvo mesto, koje je držao sve do finiša trke. Dvesta metara pre cilja, Portugalac
je, u jako dobrom finišu, uspeo da prestigne Aleksandra Filipovića i trijumfuje u B finalu. Naš
mladi skifista je trku izveslao u vremenu 7:19,04 , što je bilo dovoljno za drugo mesto u malom
finalu, odnosno osmo mesto u generalnom plasmanu.
Naredno takmičenje, koje očekuje veslačku reprezentaciju Srbije, je Svetsko univerzitetsko
prvenstvo, koje će se održati 13.-15.08.2010, u Segedinu, dok će naši juniori, novu priliku za
sticanje neophodnog takmičarskog iskustva imati već na prvim Olimpijskim igrama mladih, koje
će se 14.-26.08.2010. godine, održati u Singapuru.
Dva šesta mesta za naše posade u finalu Svetskog
univerzitetskog prvenstva
U nedelju 15.08.2010. godine, poslednjeg takmičarskog dana Svetskog univerzitetskog
prvenstva u Segedinu, obe naše posade, koje su nastupile u finalnim trkama, osvojile su šesta