Basic HTML Version

kontinenta naša veslačka reprezentacije se okitila s četiri evropska odličja, jednim srebrnim i tri
bronzana, čime je na najbolji način stavila tačku na uspešnu sezonu na međunarodnoj sceni.
Najviše uspeha imala je Iva Obradović koja je postala evropska viceprvakinja u skifu, dok su
bronze osvojili teški četverac Miloš Vasić, Radoje Đerić, Miljan Vuković, Goran Jagar, laki
četverac Nikola Selaković, Miloš Stanojević, Nenad Babović, Miloš Tomić i dvojac bez kormilara
Nikola Stojić, Nenad Beđik. Marko Marjanović i Aleksandar Filipović su peti na Starom
konkinentu u dubl skulu.
Selektor veslačke reprezentacije Srbije Nebojša Ilić bio je prezadovoljan nastupom u Varezeu.
Priznao je da su pet finala i četiri medalje prevazišli njegova očekivanja:
- Nema šta. Sve naše posade su bile na visini zadatka u Varezeu. Na nabolji način smo završili
nastup na međuanrodnoj sceni ove sezone, a četiri medalje su daleko više od onoga što smo
očekivali pred odlazak u Italiju. Svi reprezentativci su radili naporno ove sezone i ovo je kruna
svega. Posebnu zahvalnost dugujem i celom stručnom štabu na predanom, požrtvovanom i
studioznom radu tokom čitave godine. Dejan Guslov, Oleksandr Fedotov, Aleksandar Ivković i
Dušan Kovačević i ja smo bili odličan tim i rezultat takvog sklada unutar sturčnog štaba nije
izostao. Uspešno smo podmladili reprezentaciju. U prethodnom olimpijskom ciklusu smo u vatru
ubacili mnogo juniora koji su se potpuno afirmisali i postali formirani veslači uz Nikolu Stojića i
Gorana Jagara koju su to bili i 2008, kada smo ušli u novi olimpijski ciklus. Rezultati u prethodne
četiri godine s vrhuncem koji je usledio u Varezeu najbolji su pokazatelj da je stasala jedna nova
generacija veslača čijim ćemo se uspesima tek radovati u budućnosti. U novi olimpijski ciklus
koji se završava Igrama u Riju 2016. ulazimo samouvereni i sa respektabilnom reprezentacijom
pa je realno da se tek očekuju veliki rezultati srpskog veslanja - kazao je Ilić i dodao - Srećni
smo što smo u Varezeu pored sportskog ostvarili i diplomatski uspeh budući da smo dobili
organizaciju Evropskog prvenstva 2014, koji će biti prvi šampionat Starog kontinenta posle 82
godine u Beogradu. Položili smo već sve organizacione izazove na Svetskom kupu ove godine i
sigurni smo da ćemo biti odlični domaćini. Takođe, poverenje koje smo dobili od delegata na
Skupštini najbolji je dokaz da uživamo veliki ugled u svetskom i evropskom veslanju.
U poslednjem finalu koje smo veslali u Varezeu ostvarili smo najbolji plasman. Jedini naš
predstavnik u ženskoj konkurenciji Iva Obradović je u finalu skifa s vremenom 7:39.87 osvojila
drugo mesto i tako postala vicešampionka Starog kontinenta. Bolja u okršaju za medalja od
naše najbolje veslačice bila je jedino Litvanka koja je osvojila zlato (7:36.26). Bronzu je osvojio
čamac Estonije (7:41.81), dok su četvrto, peto i šesto mesto osvojile posade Rusije (7:47.03),
Norveške (7:49.50) i Bugarske (7:55.33). Iako je posle prvih 500 metara bila na poslednjem
mestu Iva nije ustuknula pogotovo ako se zna da je deonica od 500-tog do 1.500-tog metra
njena udarna. Već do prve polovine trke Iva se probila na treće mesto, a sa istim plasmanom je
ušla i u poslednju četvrtiu trke. Ipak, tu se nije zaustavila. Mic po mic je smanjivala prednost
koju je imala drugoplasirana Estonka koju je 100 metara pred cilj stigla i prestigla osvojivši
srerbnu medalju.
- Srebrnom medaljom u Varezeu Iva je pokazala da se potpuno vratila na pobednički kolosek iz
kojeg je ispala nakon šokantne trke olimpijskih kvalifikacija u Lucernu na kojoj je ostala bez
"vize" za London. U Varezeu se najbolje videlo da je imala kvalitet se samo za plasman na Igre
nego i za visok plasman na njima. U finalu je, recimo, ubedljivo bila bolja od skifašice Rusije,
učesnice u Londonu. Na Evropskom prvenstvu je prebrodila krizu, potpuno se vratila u
rezultatskom smislu, i s velikim optimizmom možemo da očekujemo njene nastupe u narednom