Page 95 - 2009

Basic HTML Version

Srbije na stratu bitke za medalju u nedelju biće Holandija, Španija, Mađarska, Velika Britanija i
Poljska.
Jedina naša predstavnica u ženskoj konkurenciji Iva Obradović plasirala se u finale skifa. U
drugoj polufinalnoj trci s vremenom 7:43.15 zauzela je drugo mesto pa je tako obezbedila bitku
za medalju u nedelju (13,17 č). Za podijum iz ove polufinalne grupe boriće se i prvoplasirana
Litvanija (7:39.03) i trećeplasirana Rusija (7:46.59), dok će četvrta Italija, peta Finska i šesta
Nemačka u B finale. Naša najbolja veslačica je posle prvih 500 metara bila bila četvrta, ali je
onda usledio njen prepoznatljiv napad na deonici od 500-tog do 1.500-tog metra. U poslednju
četvrtinu trke Iva je ušla kao druga i bez nekog jačeg finiša sačuvala je taj plasman do kraja.Iz
prve polufinalne grupe mesto u finalu obezbedele su Estonija, Norveška i Bugarska, dok će u B
finale Ukrajina, Letonija i Danska.
Dubl skul Marko Marjanović, Aleksandar Filipović je herojskom borbom uspeo da se plasira u
finale, pošto je u prvoj polufinalnoj grupi s vremenom 6:17.15 osvojio treće mesto. Pored naših
momaka plasman u finale osvojili su prva dva čamca Italije (6:13.87) i Litvanije (6:14.76), dok će
četvrtoplasirana Češka (8:18.84), petoplasirana Estonija (6:19.84) i šestoplasirana Francuska
(6:31.83) u B finale. U drugoj polufinalnoj grupi plasman u finale ostvarile su posade Hrvatske
(6:14.91), Norveške (6:16.55) i Poljske (6:16.95), dok će u B finale Ukrajina (6:17.24), Rusija
(6:22.14) i Belgija (6:23.44).
Marko Marjanović je nakon velikog uspeha izjavio da je prezadovoljan plasmanom u finale.
- Prezadovoljni smo. Sada sam uveren da našee vreme tek dolazi. Biti među šest u Evropi u
dubl skulu je veliki podvig. Sada ostaje da se nadamo da ce neko od naših čamaca osvojiti
medalju! Bilo bi ekstra da svi osvojimo neka odličja, ali ističem da je i sam plasman u finale u
jakoj konkurenciji uspeh - istakao je Marko Marjanović.
Naš dubl skul je odveslao izvanrednu trku. Iako je posle prvih 1.000 metara bio na petom mestu
izvukao je iz sebe maksimum snage i u drugoj polovini trke fenomenalnim veslanjem je uspeo
da se probije do mesta koje vodi u veliko finale.
Učinkom drugog dana EP u Varezeu bio je zadovoljan i selektor veslačke reprezentacije Srbije
Nebojša Ilić.
- Dvojac bez kormilara je uradio ono što smo od njega i očekivali. Ostvario je ubedljiv trijumf u
repesažu koji je mogao da bude i ubedljiviji ali je želeo da prištedi malo snage za finale pa nije
zapinjao u finišu. Zadovoljni smo na način koji su izveslali trku pogotovo što su pobedili i
Mađare, učesnike Igara u Londonu. Najprijatnije iznenađenje priredili su Marjanović i Filipović
koji su plasmanom u finale načinili svojevrstan podvig. Bili su odlični u polufinalu, ostavili iza
sebe i Francuze, u čijem dublu je veslao osvajač medalje u Londonu, i zaista svaka im čast.
Njihov uspeh posebno dobija na težini ako se zna da su zajedno u čamcu svega 15-tak dana i
da su u poslednjem trenutku izborili vreme koje ih je odvelo u Vareze. Iva je plasmanom u finale
pokazala da se vratila u formu s početka sezone kada je bila izvanredna. Bila je na visini
zadatka u polufinalu osvojivši drugo mesto iako je, siguran sam, mogla i do pobede. Međutim,
verovatno je malo pri kraju taktizirala jer je želela da se prištedi za finale - kazao je Nebojša Ilić.
U nedelju na stazu izlazi svih pet srpskih posada i sve će se boriti za medalje. Program otvara
četverac bez kormilara Miloš Vasić, Radoje Đerić, Miljan Vuković, Goran Jagar koji od 11,17
časova bije bitku za medalje sa čamcima Grčke, Rumunije, Francuske, Španije i Belorusije.